صبای عجبشیر

اخبار جامع از شهرستان عجبشیر

شهرستان عجب‌شیر با مساحت 44/738 كیلومتر مربع از شمال به شهرستانهای اسكو و آذرشهر، از شرق به شهرستان مراغه از غرب به دریاچه ارومیه و از جنوب به شهرستان بناب محدود است.

جغرافیای طبیعی شهرستان عجب‌شیر

شهر عجب‌شیر در سینه جلگه حاصلخیز، روی رسوبات غنی رودخانه قلعه‌چایی، در دامنه جنوب ارتفاعات تورجان و جرئیدن از پیشكوههای توده سهند واقع شده است. ظاهراً انگیزه پیدایش و علل وجودی آن داشتن موقعیت جغرافیایی ممتاز، اقلیم مساعد، خاكهای بارور، منابع آب، روستاهای آباد و دسترسی به دریاچه ارومیه بوده است.

آب و هوا: این شهرستان در منطقه كوهستانی واقع شده و دارای تابستانهای معتدل و زمستانهای سرد و برف می‌باشد. و ارتفاع این شهرستان از سطح آزاد دریافت 77/147 متر بوده و دارای زمینهای حاصلخیز و پرمحصول و مستعد كشاورزی می‌باشد و قسمتی از اراضی در نواحی دریاچه ارومیه در منطقه شوره‌زار و پست واقع شده است.

ارتفاعات مهم: از ارتفاعات مهم این شهرستان می‌توان به كوه قوزلوجه (قزلجه) در قسمت شمال غربی به ارتفاع 2615 متر اشاره كرد.

تقسیمات کشوری

براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای دو بخش (مرکزی و قلعه چای)، 4 دهستان و 2 نقطه شهری به نام های عجب‌شیر و خضرلو می‌باشد.

جمعیت

در آخرین سرشماری سال 1385، جمیعیت شهرستان عجب‌شیر در حدود 741،65 نفر بوده است.

جغرافیای تاریخی شهرستان عجب‌شیر

طبق روایات، شهر عجب‌شیر و حومه نزدیك آن كلاً‌ بقایای شهر گمشده (شیز)، بزرگترین شهر آذربایجان در عهد اشكانیان و سامانیان است كه قدما در عظمت و شكوه آن داستانها گفته‌اند. از جمله در این مورد آمده است: "دروازه غربی آن در مكان فعلی ویرانه‌های شهر باستانی (مهراب) واقع در شمال شرقی روستای آغجه‌اوبه، و دروازه شرقی در محل معروف به  مادتوپراقی (سرزمین ماد) واقع در كمره جنوبی كوه آشوروم قرار داشته است". با این وصف طول شهر از دروازه غربی تا شرقی به 10 كیلومتر می‌رسیده است. در تایید احتمالی این روایات، وجود چند پدیده باستانی و آثار حیات انسانی در فواصل نقاط یاد شده بدان قوت بیشتری می‌بخشد.

در مراجعه به سوابق تاریخی شهر به نظر می‌رسد كه مقر اولیه و هسته مركزی آن، یكی از محلات قدیمی موسوم به دیزج بوده است. این كوی امروزه با همین نام سابق (دیزه) در قسمت غربی شهر قرار دارد. معروف است كه در محل ورودی آن، دروازه بزرگی بوده كه شیطان تختی (تخت شیطان) نامیده می‌شد. جالب اینكه هنوز این نام مرموز را یدك می‌كشد. ظاهراً از فلسفه وجه تسمیه آن كه چرا به این نام معروف گشته، روایات معقولی شایع نیست. ولی از آنجا كه واژه (تخت) در تاریخ ایران ریشه عمیق و جایگاه خاص داشته است مانند تخت جمشید و تخت سلیمان، گمان می‌رود این موضع هم در گذشته كانون حوادث ناگوار و مهمی بوده كه این چنین نامیده شده است. از گفته‌ها چنین بر می‌آید دیزج دارای دو كوی بوده كه هر یك كلانتر و والی جداگانه‌ای داشته است. یكی موسوم به (كوهن‌دوز) و دیگری (اسكندری) نام داشته است امروزه از كویها و دژهای آن اثری باقی نمانده و معلوم نیست بدنبال چه سرنوشتی تخریب و از بین رفته است.

آثار تاریخی و دیدنی شهرستان عجب‌شیر

بندر رحمانلو: بندر  رحمانلو از دهستان دیزجرود عجب‌شیر، در ساحل شرقی دریاچه ارومیه واقع شده است. این بندر یكی از ینادر مهم دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی است. در سمت شمالی بندر رحمانلو اسكله ای برای پهلو گرفتن كشتی های باری و مسافری، در بخش جنوبی محلی برای مسافرینی كه به منظور استفاده از آب و لجن دریاچه كه برای درمان برخی از بیماری ها مفید است به این بندر می آیند بنا شده است. بندر رحمانلوى شهرستان عجب شیر كه به عنوان منطقه ملى گردشگرى معرفى شد، همچون نگینى در كناره پارك ملى نیلگون ارومیه جاى گرفته است. ساحل آن زیباترین نقطه دریاچه ارومیه در گستره آبى و ساحلى این زیستگاه زیبا است. این بندر كه در حدود پنج كیلومترى غرب شهر عجب شیر واقع شده به دلیل نزدیكى به جاده تبریز - عجب شیر و نیز چشم انداز زیباى خود مى تواند به یكى از مناطق گردشگرپذیر براى مسافران داخلى و خارجى تبدیل شود. ساحل این بندر تاریخى كه از زمان هاى دور و به ویژه قاجاریه، محل تفریح عمومى مردم و شاهان این سلسله بوده به دلیل شفافیت بالاى آب و خاصیت درمانى لجن زارهاى آن، تمامى شرایط لازم براى سرمایه گذارى و جذب گردشگر را دارد.

مسجد جامع شیرلو: مسجد جامع( شیرلو) عجب شیر با قدمت دوران صفویه بوده و با توجه به کتیبه های موجود در این مسجد تاریخ بنای آن را می توان به دوران قاجاریه نسبت داد. این مسجد تاریخی و زیبا دارای شبستانی است که از لحاظ زیبائی با مسجد جامع میدان بناب قابل مقایسه است. شبستان این مسجد دارای دیوارهای آجری و ستونهای چوبی با سرستونهای مقرنس و قطار بندی شده و سقف چوبی منقش است.

مسجد حنیفه گوراوان: مسجد حنیفه گوراوان معروف به مسجد محمد حنیفه از دیگر مساجد تاریخی و زیبای عجب شیر بوده که به هنر معماری اسلامی مزین شده و با ویژگیهای خاص و دیدنی خود در روستای گوراوان این شهرستان واقع است. این مسجد با یک طبقه پلان مستطیل به طول ‪ ۵۰متر و عرض ‪ ۳۰متر که کشیدگی آن شرقی و غربی بوده و دارای شبستان اصلی و بخش الحاقی با کاربری سرویس و آشپزخانه در ضلع غربی است. کف این بنا به دلیل رطوبتهای سطحی پنج پله بالاتر از سطح زمین قرار گرفته و تیرهای اصلی سقف به صورت یکپارچه و شرقی و غربی است. در این مسجد ‪ ۱۲ستون بکار رفته که دو ستون آن آجری با قطر نسبتا زیاد و ده ستون دیگر چوبی با سرستونهای معمولی بوده و دارای نمای آجری است.

قلعه ضحاک (داش قلعه): این قلعه در 28 کیلومتری‌ شرق‌ عجب‌شیر واقع شده و از آثار ارزشمند تاریخی و دیدنی این شهرستان به شمار می رود که اولین‌ بار در سال یکهزار و 971 میلادی توسط‌ یک‌ هیات باستانشناسی ‌آلمانی‌ مورد بررسی‌ و تحقیق‌ قرار گرفت. قدمت این اثر تاریخی با در نظر گرفتن بقایای موجود از برج های نیم استوانه ای بنام دروازه این قلعه به دوره ساسانی نسبت داده شده و روبنای‌ دیوارها که‌ از سنگهای‌ مکعب‌ مستطیلی‌ شکل‌، ترکیب‌ شده‌ یادآور پوشش‌ دیوارهای‌ ساسانی‌ در تخت‌ سلیمان‌ است‌. این قلعه از مکانهای مهم اقوام مانایی و مادها بوده و در ارتفاع دو هزار 300 متری از بستر رودخانه قلعه چای دردوران تاریخ کهن ایران زمین بنا شده و آثار زیادی در داخل و پیرامون خود از دوران هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و عصر تمدن اسلامی به یادگار دارد. سفال هایی‌ که‌ تاکنون‌ از داش‌ قلعه‌ ضحاک‌ بدست‌ آمده‌ همگی‌ مربوط‌ به‌ سده‌های‌ 11 و 12 میلادی‌، یعنی‌ دوره اسلامی‌ بوده با این‌ حال‌، حجاریها و جاسازی هایی‌ که‌ در سنگ‌ کوه‌ کنده‌ شده‌ همگی‌ دلایلی ‌است‌ بر اینکه‌ محل‌ را به‌ دوره‌ پیش‌ از اسلام‌ هم‌ متعلق‌ بدانیم‌. قلعه ضحاک درطول تاریخ دارای نامهای متعددی از جمله اژدهاک، قیز قلعه سی، داش قلعه سی، باروآس، رویی دژ و قلعه گویی بود. این قلعه که دردوران کهن به عنوان دژ استفاده می شد، از سه طرف مشرف به پرتگاه بوده و دیوارهای آن مزین به کنده کاریهای متعدد و در داخل قلعه مخازن سنگ، آب انبار، آسیاب، سالن شورا و حمام تعبیه شده است.

امامزاده سیدابوالقاسم عجب‌شیر: بقعه امامزاده سید ابوالقاسم در فاصلة 2 کیلومتری شمال شهرستان عجب شیر و نزدیک قبرستان این شهر واقع شده است. قدمت بنای امامزاده سید ابوالقاسم عجب شیر با توجه به سبک و ساخت بنا ( چهار طاق ) به دورة ایلخانی می رسد. داخل بنای بقعه به شکل چلیپا و از بیرون به شکل هشت ضلعی منظم است که هر ضلع آن ، 56/3 متر طول دارد. ورودی بنا از سمت شرق است. ارتفاع باقیماندة بنا 20/2 متر است که از 5 ردیف سنگ خوش تراش ساخته شده است. قبر امامزاده در ضلع جنوبی محوطة چلیپا شکل قرار گرفته و فاقد سنگ قبر و ضریح می باشد. طاق بنا به صورت ردیف مقرنس های تو در تو تزیین گشته و یکپارچه از قطعات کاشی های آبی و سیاه و سفید به شیوة معرق پوشیده شده است.

خصوصیات فرهنگی شهرستان عجب‌شیر

زبان رایج محلی این شهرستان ترکی بوده و اهالی آن مسلمان و شیعه اثنی عشری هستند. هیچ یك از اقلیت‌های مذهبی در این شهرستان سكونت نداشته و این شهرستان دارای مراكز آموزش عالی (دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور) می‌باشد. اهالی این منطقه به باورها و اعتقادات مذهبی پایبندی خاصی دارند به طوری كه برگزاری مراسمات و آیین‌نامه‌های مذهبی این شهرستان شهرت عامه دارد. در سطح این شهرستان هنرهای دستی و سنتی به صورت معمول رواج دارد كه می‌توان به گلیم‌بافی و جاجیم‌بافی و سوزن‌دوزی اشاره كرد.

ajabshir


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات