صبای عجبشیر

اخبار جامع از شهرستان عجبشیر

رهاسازی 100 هزار بچه ماهی در سد قلعه چای شهرستان عجب شیر


عجب شیر  - شبکه خبری کشاورزی ایران

گروه: کشاورزی

برای اولین بار تعداد 100 هزار قطعه انواع ماهیان گرم آبی در سد قلعه چای شهرستان عجب شیر رهاسازی شد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، مدیر شیلات و آبزیان این سازمان با اعلام این مطلب گفت: همزمان با اتمام عملیات آبگیری و مطالعات آبزی پروری در سد قلعه چای شهرستان عجب شیر، این دریاچه، برای اولین بار به انواع ماهیان پرورشی گرم آبی از نوع (کپور، آمور، فیتوفاگ و سرگنده) به تعداد 100 هزار قطعه ماهیدار شد.

حسن آخوندی افزود: با توجه به برنامه ریزی بعمل آمده امید می رود تعداد کل بچه ماهیان رهاسازی شده در سال جاری در دریاچه سد قلعه چای عجب شیر، به 180 هزار قطعه بالغ شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بهره برداری بهینه از این منابع، می تواند علاوه بر تولید پروتئین ماهی، نقش اساسی در ایجاد اشتغال وگام مهمی درحرکت رو به رشد افزایش مصرف سرانه ماهی در استان ایفا کند.

گفتنی است، در سال گذشته تعداد یک میلیون و 750 هزار قطعه، انواع ماهیان گرم آبی در 39 سد استان آذربایجان شرقی توسط بخش خصوصی پرورش داده شده و تولیدی معادل یک هزار و 170 تن ماهی از این منابع حاصل شده است.

خبر دیگر حاکی از تولید بیش از 60 هزار تن گوشت قرمز در استان آذربایجان شرقی است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان در این باره گفت: دامداران استان آذربایجان شرقی سال گذشته بیش از 60 هزار و 360 تن گوشت قرمز تولید و به بازارهای مصرف عرضه کردند.

عباس فردمرادی نیا افزود: این میزان تولید نسبت به سال قبل 54/2 درصد رشد را نشان می دهد.

وی همچنین تصریح کرد: از این میزان بیش از 24 هزار و 200 تن از جمعیت گوسفند، سه هزار و 554 تن از جمعیت بز، 27 هزار و 234 تن از جمعیت گاوی، پنج هزار و 301 تن از جمعیت گاومیش و 71 تن از جمعیت شتر استحصال شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی استان، افزایش تولید گوشت قرمز در استان را از برنامه های این معاونت برشمرد و تاکید کرد: بر اساس برنامه تدوین شده پنجم توسعه، باید تولید گوشت قرمز در جمعیت دامی استان به طور متوسط 6/3 درصد افزایش پیدا کند که البته این رقم در سال اول اجرای این برنامه 03/3 درصد پیش بینی شده است.

مرادی نیاز همچنین تعداد کل جمعیت دامی استان را 9 میلیون و 764 هزار و 562 واحد دامی، شامل 986 هزار و 47 راس دام بزرگ و چهار میلیون و 640 هزار و 827 راس دام کوچک عنوان کرد و ادامه داد: از این میزان سه میلیون و 380 هزار و 136 راس شامل گوسفند و بره، 760 هزار و 691 راس بز و بزغاله، 745 هزار و 744 راس انواع گاو بومی، دورگ و اصیل، 115 هزار و 557 راس گاومیش و همچنین دو هزار و 322 نفر شتر بوده است.

به گفته وی، این میزان 10 درصد از کل جمعیت دامی کشور را به خود اختصاص می دهد./کد خبر: A-890218-11
ajabshir


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات