صبای عجبشیر

اخبار جامع از شهرستان عجبشیر

جام جم آنلاین: آنهایی كه با سطل و گالن، آب به بستر خشكیده ارومیه می‌پاشند و بر انجام این كار اصرار دارند حتما مثل آنهایی كه فكر می‌كردند با آبپاشی تهران می‌شود هوا را تلطیف كرد، ایمان دارند كه دریاچه نمك ایران نیزبا آب دستی پر می‌شود.

شاید این تقلا كردن‌ها برای نجات بزرگ‌ترین دریاچه نمك دنیا با هزاران قطعه قوچ، میش و گوزن زرد ایرانی‌اش به واسطه یك اتفاق سرنوشت ساز باشد كه البته عده‌ای آن را تائید و عده‌ای دیگر تكذیبش می‌كنند.

تشكیل سونامی نمك در دریاچه ارومیه كه ویرانگر بودنش دست كمی از سونامی اقیانوس ندارد، همان اتفاقی است كه مسوولان محیط زیست می‌خواهند از وقوعش جلوگیری كنند؛ گرچه گاهی با تكذیب اصل ماجرا، صورت مساله را پاك می‌كنند و گاهی با روش‌های غیركارشناسی فقط عمق فاجعه را بیشتر‌ می‌كنند.

اصغر فاضل، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست كسی است كه از آمدن غبار سونامی نمك ارومیه به تهران خبر داده است؛ همان كسی كه بارها گزارش‌هایی را خطاب به مقامات كشور تهیه كرده و جلساتی با نمایندگان مجلس داشته و با این روش، نگرانی‌اش نسبت به بروز توفان‌های نمك در دریاچه ارومیه و سرایتش به آذربایجان شرقی و رسیدنش تا مرزهای غربی استان تهران را ابراز كرده است.

البته پیش از او نیز افراد دیگری نسبت به وقوع این اتفاق هشدار داده بودند به طوری كه نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس اعلام كرد زمانی كه باد از غرب به شرق می‌وزد بیشتر روستاها و شهرهای مسیر مثل شبستر، تبریز، آذرشهر، عجب شیر و... مورد حمله سونامی نمك قرار خواهند گرفت.

این صداها به هر حال شنیده شد؛ اما در این میان صداهایی هست كه شنیده نشد و نمی‌شود و آن صدای كشاورزانی است كه در مسیر این توفان‌های نمكی قرار دارند و محصولات كشاورزی‌شان را از دست داده‌اند و با وخیم‌تر شدن اوضاع دریاچه، همچنان از دست می‌دهند.

اما وقتی مسئولان در بطن ماجرا قرار ندارند و از دور برای یك فاجعه اكولوژیك، نسخه می‌پیچند، شنیدن اظهارنظرهای عجیب و جزیی‌نگر، دوراز ذهن نیست.

روز گذشته یكی از نمایندگان كمیسیون اجتماعی مجلس به صراحت اعلام كرد كه اگر موضوع سونامی نمك در استان‌های دیگر بویژه تهران جدی بشود حتما مجلس وارد كار می‌شود.

این جمله، ما رسانه‌ای‌ها را به یاد رسیدن گرد و غبارهای عربی به تهران و بلند شدن صدای اعتراض مسوولان پایتخت‌نشین می‌اندازد، آن هم در شرایطی كه سال‌ها بود مردم شهرهای دیگر از بیداد گرد و غبارها فغان می‌كردند و چون مفهومش در تهران درك نمی‌شد كسی حرف از درد و رنج مردم نمی‌زد.

احتمال وقوع سونامی نمك در ارومیه از دید كارشناسانی كه در این حوزه كار كرده‌اند بسیار محتمل است، ما نیز می‌دانیم كه اگر نمك این دریاچه به پا شود مثل ریزگردها خیلی سریع جابه‌جا می‌شود و بعید نیست كه به پایتخت نیز برسد اما حالا كه اقدام برای نجات ارومیه تا این حد كُند است، خدا كند این اتفاق بیفتد تا شاید نمكی كه به چشم تهرانی‌ها می‌رود شروعی برای نجات واقعی ارومیه و مردم حاشیه‌اش بشود.

مریم خباز - گروه جامعه


ajabshir


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic