صبای عجبشیر

اخبار جامع از شهرستان عجبشیر

هیچ راه نجاتی برای خشك نشدن دریاچه ارومیه وجود ندارد باید این دریاچه خشك و به پارك زیبای گیاهی تبدیل شود.

پروفسور پرویز كردوانی (پدر كویر شناسی ایران) به باشگاه خبرنگاران گفت: براساس نظریه جدیدی كه ارائه كردم باید دریاچه ارومیه خشك شود چون به لحاظ اقتصادی و زیست محیطی مفید نیست.

کردوانی افزود: آب دریاچه ارومیه از آب سطحی رودها و از آب زیرزمینی دشت های اطراف تامین می شد در گذشته جهت آب شیرین دشت ها به سمت دریاچه ارومیه بود اما امروز تغییر كرده و آب شور دریاچه به سمت دشت ها می رود.

كردوانی تصریح كرد: هزاران چاه برای توسعه كشاورزی در این دشت ها حفر شده بنابراین سطح چاه ها پائین رفته و جهت آب تغییر كرده است. هم اكنون 22 هزار حلقه چاه شور شده دراین دشت ها وجود دارد و در آینده نیز بیشتر شور می شود.
 
دریاچه ارومیه فدای توسعه بی رویه كشاورزی

پدر كویر شناس ایران بیان كرد: دریاچه ارومیه فدای توسعه بی رویه كشاورزی شده به گونه ای كه اگر كشاورزی تعطیل شود دیگر دریاچه ارومیه نجات نخواهد یافت.

وی اظهارداشت: نمك ها باید از سطح دریا جمع آوری شود و شن و ماسه در سطح آن پاشیده شود و در مدت پنج سال دیگر به پارك زیبایی گیاهی تبدیل شود.

كردوانی تصریح كرد: در شرایط كنونی دریاچه ارومیه باعث آلودگی منطقه می شود چون از هوا باد نمك می وزد.

این چهره ماندگار ایرانی بیان كرد: اگر دریاچه ارومیه را خشك نكنیم به مروز زمان خودش خشك می شود 14 ساله كه مسئولان تنها یك راه حل پیشنهاد داده و می‌گوید باید به دریاچه ارومیه آب بدهند.

وی افزود: توسعه كشاورزی شهر و صنعت به حدی بوده كه آب ندارند به دریاچه ارومیه بدهند در قانون كشورمان حق آب نخستین به شهرها و كشاورزی وصنعت اختصاص دارد و حق آبه ای برای دریاچه و تالاب در نظر گرفته نشده است.
 
مسئولان توانایی جلوگیری از خشك شدن دریاچه ارومیه را ندارند
 
كردوانی تصریح كرد: در این مدت تمام مسئولان حواسشان به تامین آب برای دریاچه بود و نتوانستند كاری انجام دهند اگر وزارت نیرو و وزارت جهاد كشاورزی آب چاه ها را به گونه ای كنترل می كردند كه سطح آب آن ها پائین تر از سطح دریاچه حفر نشود حالا این اتفاق نمی افتاد و حتی اگر دریاچه هم خشك می شد امكان احیا آن وجود داشت.

پدر كویر شناسی ایران بیان كرد: براساس درخواست آقای قاضی پور نماینده آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از خشك شدن دریاچه ارومیه من پیشنهاد تامین آب از رود زاب كوچك را داد ولی بعد از تحقیقات مشخص شد این كار فایده ای ندارد. آب این رود را دوباره برای شهر مهاباد و نقده استفاده می كنند.

وی تاكید كرد: اگر آب به دریاچه ارومیه ببنیدیم دیگر فایده ای ندارد تنها آب چاه ها را بیشتر شور می كند حداقل هشت دشت در آذربایجان شرقی همچون مرند، تسوج، شبستر، اسكو، عجب شیر، آذرشهر، بناب و  ملكان وجود دارد كه با بستن آب به دریاچه این دشتها بیشتر شور خواهد شد
ajabshir


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات